
1100 éve Európában, 20 éve az Unióban
2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét,amelynek jegyében féléves útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott "1100 éve Európában, 20 éve az Unióban" című kulturális programsorozat is.Egy országos turné keretében, a kultúrstratégiai intézményeinkkel közösen ünnepeltük kulturális, történelmi örökségeinket, hagyományainkat és bemutattuk azokat az értékeinket, amelyekre büszkék lehetünk, éljünk magyarként bárhol a Kárpát-medencéninnen és túl.
https://kultura.hu/1100-eve-europaban-20-eve-az-unioban/
Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár kiemelt tagintézmény – a magyar nemzeti könyvtár – a 2024. december 31-ig a programsorozat keretében 19 vármegyében jelent meg három témát felölelő, interaktív programjaival. Ezeket a Cimbora Alapítvány szakmai partnerségével közösen dolgoztuk ki, amelynek értékrendje és célkitűzései egybecsengenek a nemzeti könyvtár szándékaival.
Az óvodásoktól a 120 évesekig mindenki talált érdeklődésének megfelelő, magas színvonalú, a magyar kultúra kimagasló értékeit bemutató, az európai kultúrtörténettel összekapcsolódó, fontos, mély tartalmakat hordozó előadást, amelyek a mese, a versek, a zene éltető erejét korszerű, magával ragadó és felemelő módon közvetítették.
E cél innovatív, interaktív megvalósítsa érdekében segítségül hívtuk a művészetet és képviselőit, azaz a nemzeti könyvtár nagyköveteit:
Sebő Ferenc, Erkel Ferenc-díjas, Kossuth-díjas zeneszerzőt, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének egyetemi tanárát,Soós Réka Junior Príma Díjas népdalénekest, akik többek között Babits Mihály, Weöres Sándor, József Attila verseket is énekeltek, amely szerzők hagyatéka a nemzeti könyvtár kéziratgyűjteményét is gazdagítja.
Érdi Tamás Liszt Ferenc-díjas, Prima Primissima díjas, zongoraművészt, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (polgári tagozat) kitüntetettjét és Becze Szilvia szerkesztő-műsorvezető, zenészt, hogy az Országos Széchenyi Könyvtár gyűjteményében megtalálható, Liszt Ferencre és Frédérik Chopinre vonatkozó dokumentumok megelevenedjenek.
Körömi Gábor Mezei Éva-díjas drámapedagógust, Dr. Sándor Ildikó néprajzkutató, mesemondót, a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt és a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettjét, Körömi Csenge drámapedagógus-grafikust, Oláh-Bebesi Bori dramaturgot, akik megidézték Benedek Elek mesevilágát az Arany tulipánnal, amelynek első kiadását az Országos Széchenyi Könyvtár őrzi.

JÁTSSZUNK EGYÜTT! – Zenei barátságok: Liszt és Chopin, Európa csillagai interaktív koncert Érdi Tamással
Liszt és Chopin – Európa csillagai, interaktív koncert tízen túliak számára. Előadók: Érdi Tamás Liszt Ferenc-díjas, Prima Primissima díjas,...

MESETARISZNYA – „1100 éves mesekönyv” – Dramatikus játékfoglalkozás
A Mesetarisznya foglalkozásain egy nagy közös játékra hívtuk a résztvevőket, felhasználva a magyar néphagyomány játékait, a népdalokat és...

Száll a világ lepke-szárnyon énekelt versek Sebő Ferenccel
"A Kárpát-medencében ránk maradt népzenei hagyomány egy nagyon-nagyon közös takaró, mely a magyarok, románok, szlovákok és délszlávok...